Jak je to s možností střídavé výchovy
Dobrý den, Bydlím s přítelkyní v jejím bytě a mé děti jsou u nás víc jak polovinu měsíce. Snažím se matce vyhovět aby mohla pracovat.Ale obávám se aby po dořešení naší situace se mně nesnažila vytěsnit ze života a netrvala na styku jednou za 14 dní na víkend.dohodli jsem se na výživném cca 4500,- Kč můj čistý průměrný příjem činí 24 000,-Kč nechci být pro děti otcem jenom když potřebuje manželka děti pohlídat!chci je mít co nejvíc u sebe!Střídavou péči odmítá ,že prý nechce dětem motat hlavu, ale v posledních téměř 3 měsících u mne tráví víc jak polovinu měsíce.O děti se manželka skoro nestará (autor dotazu zde obšírně popsal vady ve výchovném působení matky – pozn. red.) Co mám udělat abych o ty moje miláčky nepřišel a nezbyl jako sponzor!nejhorší je varianta že bych si své děti chodil půjčovat jen tehdy pokud by sama chtěla!Poraďte mi prosím nějaký postup abych ošetřil svá otcovská práva. Mám šanci získat děti do střídavé péče???
Radu, jak máte postupovat proti své manželce vám nedáme, protože to je práce pro advokáty a vaše manželka třeba vidí celou situaci jinak než vy a objektivní pravdu bude zřejmě moci zjistit teprve soud.
Pokud jde o střídavou péči, zákon toto umožňuje, pokud oba rodiče jsou způsobilí děti vychovávat a mají o výchovu zájem. Tyto zákonné podmínky soud jistě zhodnotí, ale musí se zabývat i dalšími otázkami, zda je střídavá péče pro děti vhodná. Je tedy třeba zjišťovat, jestli oba rodiče mají dostatečné materiální zázemí pro bydlení dětí, zda střídání bydlišť nebude činit neúměrné problémy např. při docházce dětí do školy, zda je to nevytrhne z kolektivu kamarádů, neznemožní jim to účast na zájmových aktivitách a pod.
Nikoliv nepodstatnou pak je i otázka, zda se rodiče jsou schopni na realizaci střídavé výchovy dohodnout. Střídává výchova ze své podstaty vyžaduje součinnost obou rodičů.
Tou součinností přitom není jen prosté předání si dětí, ale rodiče se musejí i vzájemně informovat o důležitých záležitostech souvisejících např. se zdravotními komplikacemi, problémy dětí ve škole a pod. a při tom musejí rodiče vzájemně spolupracovat. Pokud totiž rodiče budou mít odlišné přístupy k výchově dětí, může se stát např. to, že děti toho začnou zneužívat ve svůj prospěch anebo že se něco důležitého opomene. Jestliže soud tedy nebude mít jistotu, že rodiče jsou schopni do dostatečné míry při společné výchově spolupracovat, nebude mít ani jistotu, že tento způsob výchovy bude pro dítě to nejlepší. A soud v těchto řízeních neřeší vzájemné spory rodičů (i když to tak někdy vypadá), ale zjišťuje, co je pro dítě v dané situaci z možných řešení nejlepší. Celé řízení by tedy mělo být vedeno zájmy dětí a pokud tyto zájmy nebudou při střídavé výchově dostatečně zajištěny, nelze předpokládat, že soud střídavou výchovu nařídí.
Sdílet na Facebooku |
|
Podobné články:
- None Found
Líbil se vám článek? Můžete nám napsat váš názor. Pokud vás zajímají problémy ostatních nebo se chcete zeptat na ten svůj, zkuste se podívat na stránky našeho fóra Otázek a odpovědí.
Komentáře
No comments yet.
Sorry, the comment form is closed at this time.