Dcera studuje už čtvrtou školu – musím pořád platit výživné?
1. dobrý den , chtěla bych se zeptat jak postupovat v případě , že zletilá dcera nechce pracovat a raději již studuje čtvrtou střední školu a domáhá se zvýšení alimentů z důvodu studia. děkuji za odpověď
Na tuto otázku lze obecně jen stěží odpovědět, záleží na konkrétních okolnostech. Pokud dcera dalším studiem prohlubuje své znalosti ve svém oboru, připravuje se tak na budoucí povolání a nemá ještě možnost se sama živit. V takovém případě vaše vyživovací povinnost stále trvá a pokud je to důvodné, může být zvýšeno i výživné. Pokud ale dcera je jen „věčnou studentkou“, která neví co chce, jednu školu bezdůvodně nedokončí a začne studovat další, a tak pořád dokola, je to již jen parazitování na vlastních rodičích. V takovém případě by si dcera měla alespoň zčásti na své výdaje vydělat sama, případně by to dokonce mohlo být důvodem pro zrušení vyživovací povinnosti. Pokud se jedná o tento druhý případ a s dcerou se nedohodnete, můžete ji žalovat o zrušení vyživovací povinnosti. Pokud již ona žaluje vás, můžete požadavek na zrušení vyživovací povinnosti uplatnit v tomto řízení jako protinávrh. Pro takové řízení ale bude nejlepší nechat se zastoupit advokátem.
2. Dobrý den, prosím o radu ve věci výživného. V září 2006 jsem začala studovat VŠ a po prvním semestru jsem zjistila, že chci studovat jiný obor. Studium mi bylo ukončeno. V září 2007 jsem začala studovat VOŠ. V době, kdy jsem nebyla studentem jsem od otce nepožadovala výživné. Když jsem mu oznámila, že znovu studuji, odmítl mi platit výživné s tím, že na něj nemám nárok. Má pravdu? Můžu si podat žádost o stanovení výživného? Pokud ano, podává se k soudu mého trvalého bydliště nebo trvalého bydliště otce? Děkuji
Opět musím zopakovat, že záleží na tom, zda skutečně studujete s vážným úmyslem školu dokončit, nebo zda si jen chcete prodloužit mládí. Lidí, kteří skončí v prvním ročníku vysokou školu, protože zjistí, že na ni „nemají“ a doplňují si pak odborné vzdělání na jiné vysoké škole nebo vyšší odborné škole, je poměrně mnoho. Pokud se jedná o vážně míněné studium, které je přípravou na budoucí povolání, vyživovací povinnost rodičů i nadále trvá. Nic na tom nemění ani fakt, že jste po dobu, kdy jste nestudovala, výživné nepožadovala. Žalobu o placení výživného můžete podat u toho okresního soudu, v jehož obvodu váš otec bydlí. Se žádostí o pomoc se můžete obrátit na kteréhokoliv advokáta, případně můžete po přiměřených úpravách využít náš vzor žaloby na zvýšení výživného pro zletilé dítě.
3. Dobrý den. Moje neteř studuje střední zdravotnickou školu, letos bude maturovat, její otec jí platí výživné. Teď se rozhodla, že nepůjde po maturitě pracovat, protože ji to asi nebude bavit, ( nebo se jí spíše nechce ) a začne studovat jinou střední školu, která s vystudovaným oborem nemá nic společného. Je její otec i nadále povinen platit výživné, když po maturitě by byla schopna se sama živit a dalším studiem si vlastně nezvyšuje kvalifikaci ? Děkuji.
Domnívám se, že v daném případě po ukončení školy již otec nebude mít vůči dceři povinnost platit výživné nebo rozhodně ne v plné výši. Dcera bude po maturitě schopna se sama živit. Pokud by si dalším studiem prohlubovala své znalosti a připravovala se tak na budoucí povolání, vyživovací povinnost by trvala. Vyživovací povinnost by za určitých podmínek mohla trvat i tehdy, pokud by dcera začala studovat další školu v jiném oboru jen proto, že v oboru, který vystudovala, by nenašla uplatnění. To se ale pravděpodobně absolventky zdravotnické školy nebude týkat, neboť aspoň já jsem ze sdělovacích prostředků nabyl dojmu, že poptávka po zdravotnickém personálu je vyšší než nabídka.
Sdílet na Facebooku |
|
Podobné články:
- None Found
Líbil se vám článek? Můžete nám napsat váš názor. Pokud vás zajímají problémy ostatních nebo se chcete zeptat na ten svůj, zkuste se podívat na stránky našeho fóra Otázek a odpovědí.
Komentáře
No comments yet.
Sorry, the comment form is closed at this time.