ivanb123 píše:Lze odkázat veškerý nebo i libovolnou část (procento z odhadu) majetek např nemocnici. V kladném případě jak. Jedná se o osobu svobodnou a bezdětnou majíci sourozence.
Každý může v rámci závěti se svým majetkem naolžit jak chce, může ho tedy odkázat jakékoliv fyzické či právnické osobě nebo státu. Jedinou výjimkou jsou tzv. neopominutelní dědicové, kterým se musí z dědictví dostat jejich zákonný podíl. Těmito neopominutelnými dědici jsou ale pouze potomci zůstavitele (toho, kdo závěť sepisuje). Nezletilým dědicům se musí dostat nejméně tolik, kolik by jim příslušelo při dědění ze zákona, tedy za situace, kdy by závěť nebyla vůbec sepsána. Zletilí dědici pak musejí dostat nejméně polovinu toho, co by jim jinak dle zákona příslušelo. Jestliže je závěť v rozporu s těmito podmínkami, je neplatná.
Ve vámi popisovaném případě ale o tento problém nejde, sourozenci nepatří mezi neopominutelné dědice, takže vámi popisovaná osoba může klidně celý svůj majetek odkázat komu uzná za vhodné. Může ale samozřejmě takto odkázat i část svého majetku a se zbytkem naložit jinak, případně zbytek bude děděn podle zákonné posloupnosti (v daném případě by byli dědici sourozenci). Nejlépe je dojít za notářem, který závěť sepíše, budete mít jistotu, že je to bez chyb. Notář navíc závěť může i uschovat, takže zemřelý bude mít jistotu, že bude podle závěti postupováno a že ji nikdo nezničí jen proto, že se mu nelíbí.