Spiritosanto píše:Má otázka tedy je, jak to udělat, aby děti měli příjmení obě? Event, zda lze aby i muž nosil tato dvě příjmení ( byl by za to rád-, ale myslím, že to nejde...)
prosím o radu
Pokud jde o příjmení manželů, mohou mít oba manželé (tedy nejen žena) po svatbě příjmení složené. Na prvním místě je vždy uváděno příjmení přijaté od manžela (manželky), na druhém místě vlastní příjmení před svatbou. To znamená, že jestliže nevěsta bude Pospíchalová a ženich Kolovratník, tak po svatbě manželka ponese jméno Kolovratníková Pospíchalová a manžel Pospíchal Kolovratník. Tato jména také budou muset vždy uvádět jako celek, takže si rozmyslete, jestli každý úřední dokument budete chtít podepisovat jako Emeralda Kolovratníková Pospíchalová. Znám několik žen, které takto nosí dvojí příjmení, protože se jim to před svatbou zdálo emancipované a dnes by to raději změnili, protože už jen představování je jim na obtíž. To je ale vaše věc, jak se rozhodnete.
Pokud jde o příjmení budoucích dětí, bude třeba, abyste se na jejich příjmení dohodli před svatbou. Tady je trochu v rozporu zákon o rodině a zákon o matrikách, jménu a příjmení. Zákon o rodině uvádí, že pokud si rodiče ponechají svá dosavadní příjmení, musejí se dohodnout, které z jejich příjmení budou užívat jejich děti. Vy sice chcete mít příjmení složené, ale v praxi to znamená, že si ponecháte původní příjmení a přidáte k němu příjmení druhého z manželů. To by nasvědčovalo tomu, že dítě může mít příjmení jen jednoho z manželů (původní). ono je to i praktické. Vezměte si, že by se váš syn jmenoval Vendelín Kolovratník Pospíchal a za 25 let by se oženil s Božetěchou Skočdopolovou Hendrychovou a rozhodli by se, že si ke svým příjmením přidají příjmení svého manžela. Váš syn by se tak po svatbě jmenoval Vendelín Skočdopole Hendrych Kolovratník Pospíchal. Měl by tedy již 4 příjmení a kdyby v tom pokračovali i jeho potomci, vždy by se délka příjmení znovu zdvojnásobila (váš vnuk by již měl osm příjmení, pravnuk 16 atd.). Zákon o jménu a příjmení jste v § 70 citovala sama. Ten by zase nasvědčoval tomu, že kumulování příjmení u dětí je rovněž možné, stejně by ale bylo třeba předem se dohodnout na pořadí příjmení (protože vy budete Kolovratníková Pospíchalová a váš manžel Pospíchal Kolovratník). Já bohužel nejsem schopen vám jednoznačně říci, zda tedy kumulování příjmení u dětí je možné, nemám s tím žádné praktické zkušenosti, v této záležitosti by vám spíše poradili přímo na matrice. Nicméně již z praktického hlediska bych se klonil k variantě první, tedy že dítě může nést příjmení pouze jedno, a to dohodnuté příjmení, které měl jeden z rodičů za svobodna.