saraah píše:Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na případ mých rodičů,kteří se před týdnem rozvedli.
Na vypořádání SJM se dohodli a oba souhlasili, že si za své závazky ručí a budou si je splácet.
1)Pokud by se ale stalo,že jeden z nich nebude moct splácet jak má (např.onemocní),
je možné, že exekutoři si budou nárokovat majetek z jejich SJM i z nově nabytého majetku
i z výlučného majetku toho druhého?
2)Pokud otec(živnostník) nevlastní nic kromě věcí osobní potřeby a
několika výrobních prostředků (vše ostatní má v nájmu),
jak se prosím řeší vypořádání s věřiteli, pokud by dlouhodobě onemocněl?
Hodnota vlastněných věcí jím ani SJM nepokryje výšku dluhů.
3)Je prosím nějak přihlíženo u soudu k převodu pozemku(darování dětem)
v SJM v době zadluženosti? Otec před rozvodem převedl svůj pozemek na mamku
a ta ho chce darovat dětem.
Předem Vám moc děkuji za odbornou odpověď.
Jestliže si rodiče SJM po rozvodu vypořádali, tak žádný majetek v SJM již neexistuje. Pokud rodiče mají závazky, např. bankovní úvěry, tak je rozhodně nemohou vypořádat bez souhlasu banky (případně i jiného věřitele). Pokud se jen sami dohodli tak, že každý bude splácet půlku, tak pro věřitele se nic nemění, záleží jak byla uzavřena úvěrová smlouva. Pokud zněla jen na jednoho z manželů, bude se věřitel domáhat plnění jen po tom konkrétním z manželů, jestliže byla uzavřena na oba, může si věřitel vybrat, koho z nich si vybere. Pokud bude vedena exekuce, může být vedena jak proti majetku, který dříve patřil do SJM, tak proti majetku, který nabyl každý z rozvedených manželů po rozvodu manželství. Těch situací, které by mohly nastat, je spousta, takže se nelze takhle obecně vyjádřit ke všem.
Pokud živnostník vydělává jen na věci osobní potřeby, tak ať nepodniká. Určitě má televizi, nábytek apod. To nejsou věci osobní potřeby, které by nemohly být postiženy exekucí. A dávat návod na to, jak se vyhnout při podnikání exekuci, tady dávat nebudu.
Jestliže pozemek byl ve výlučném vlastnictví otce a převedl jej na matku, tak to nijak nesouvisí se SJM. Pokud tak učinil v době, kdy byl zadlužen, tak se věřitelé mohou domáhat neplatnosti tohoto převodu, aby se sami mohli na tomto pozemku uspokojit jeho prodejem. Navíc by otec mohl být stíhán i pro trestný čin poškozování věřitele.