pastelecka píše:Dobrý den,
prosím o radu, jak mám postupovat při domluvě o placení výživného.
Jsem na MD a máme 9-ti měsíčního syna a partner se od nás stěhuje ke svým rodičům. Jedním z důvodů je i fakt, že více než rok je nezaměstnaný a nesnaží se příliš tento stav změnit (půl roku se neucházel o žádnou prac. pozici). Podporovali nás jeho rodiče. Mám nárok na výživné, i když je otec dítěte nezaměstnaný? Přebírají tuto povinnost prarodiče dítěte a jak se to v tomto případě stanoví? Samozřejmě bych se chtěla domluvit s bývalým partnerem, souhlasil, že by přispíval 1000,- Kč. Připadá mi tato částka na potřeby dítěte nízká (tato částka pokryje náklady na pleny). A navíc se obávám, že naše ústní dohoda nemá žádnou váhu - máme ji sepsat písemně a nechat potvrdit u notáře nebo stačí podpis nějaké osoby (více)? Já mu opravdu nevěřím, že bude plnit co slíbil, proto to chci mít písemně, aniž bych se obracela na soud. Anebo by bylo lepší se obrátit na soud nebo jiný úřad, který by mu zadal povinnost platit výživné (teda spíše jeho rodičům)? A jak vysoké výživné bych mohla pobírat, když rodič.příspěvek pobírám přes 11000, nájem platím 6500 - ale na půl s mým otcem, který je vlastně můj podnájemník, nestravujeme se společně, bohužel také platím splátky, které vznikly díky placení školného (dálkově studuji VŠ) a také otci dítěte (dluhy v práci - gamblerství), výbava pro dítě - splácím okolo 5000,-. Rodiče partnera pobírají společně okolo 30000,- (spíše méně).
Prosím tedy o radu, jak postupovat. Opravdu nevím, co by bylo nejlepší.
Předem děkuji za odpověď. Petra B.
Jestliže svému partnerovi nevěříte (a asi k tomu máte důvod, tím spíše, když mluvíte o gamblerství), tak je třeba obrátit se se žádostí o úpravu poměrů dítěte na soud (žádný jiný úřad to dělat nemůže). Soud bude jednak rozhodovat o svěření dítěte do péče jednoho z rodičů (předpokládám, že v dané situaci budete navrhovat, aby dítě bylo svěřeno vám a že soud takovému návrhu vyhoví) a druhému z rodičů stanoví povinnost platit výživné. Takový rozsudek pak bude podkladem pro exekuci v případě, že otec výživné platit nebude (dohoda by jako podklad pro exekuci sloužit nemohla). Pokud jde o výši výživného, k tomu se na našich stránkách zásadně nevyjadřujeme, soud stanovuje výši výživného individuálně v každém případě podle mnoha okolností (již jsme o tom tady psali). Pokud je otec dítěte nezaměstnaný, neznamená to, že by nemohl platit výživné. Soud totiž bude zjišťovat, proč je nezaměstnaný a jaké jsou jeho skutečné možnosti. Jestli je to prostě jen flákač, který se nechává živit rodinou, tak není důvod, aby byl na něj brán jakýkoliv ohled. Jiná by byla situace, pokud by práci nemohl sehnat např. kvůli zdravotnímu stavu nebo proto, že v daném regionu je příliš vysoká nezaměstnanost apod., zkrátka z objektivních důvodů.Vyživovací povinnost prarodičů dítěte vůči dítěti přichází v úvahu jen tehdy, pokud rodiče své povinnosti dostát nemohou. Znamená to opět to, že rodiče vašeho partnera by byli povinni platit výživné jen tehdy, pokud by partner výživné objektivně platit nemohl, nikoliv tehdy, pokud prostě výživné platit nechce, protože je líný si najít práci.
Než se obrátíte na soud, můžete se dojít poradit i na sociální odbor pověřeného městského úřadu (tzv. malý okres), do jehož územní působností dle bydliště spadáte. Tam vám poradí co a jak, případně pomohou sepsat i návrh k soudu. Vzor takoého návrhu můžete najít i na
našich stránkách.