luca.xx píše:Když vše shrnu: je v mé situaci možné řešit určení otcovství? Dále, zda má matka nárok na celou část dědictví a nebo se dělí se synovci a neteří z otcovi strany? Předem Vám velice děkuji za odpověď. S pozdravem a přáním krásného dne Černá M.
Otázku otcovství v současné době skutečně již řešit nelze. Pro účely dědění skutečně není rozhodné, kdo je biologickým otcem, ale kdo je otcem dle práva. Jestliže zemřelý není ve vašem rodném listě zapsán jako otec, tak podle práva vaším otcem není. U vás je to sicee maličko jiný případ, ale někdě jsem četl, že poměrné vysoké procento lidí má ve skutečnosti jiného otce, než toho, který je uveden v jejich rodném listě (zkrátka nevěra je, byla a bude). Představte si, kdyby všichni začali zjišťovat, zda jejich otec je skutečně jejich otec a hledat otce skutečného se všemi právními důsledky, včetně důsledků majetkoprávních, tj. i dědění. Dědit po vašem biologickém otci tedy nemůžete, pokud ovšem ve váš prospěch nenapsal závěť, což asi neudělal, protože jinak byste se neptala.
Jestliže váš otec neměl žádné další děti, bude po něm dědit pouze vaše matka (rozhodně ne vzdálenější příbuzní typu synovci a neteře), pokud v době smrti vašeho otce byla jeho manželkou. Majetek vašeho ote se tak jednou stane i dědictvím po vaší matce (pokud ho vaše matka do své smrti nepřevede na jiného nebo nespotřebuje) a tam už dědit budete.