Přihlíží soud k výdělkům manželky muže, který má platit výživné?
Dobrý den, jakou formou se zohledňuje příjem současného manžela/lky při posuzování výživného na děti z předcházejícího manželství? Manžel platí výživné na 2 děti s předcházejícího manželství, spolu máme 1 dítě,se kterým je mažel na rodičovské dovolené, protože můj příjem byl vyšší. Bývalá manželka podala návrh na zvýšení výživného. Bude soud posuzovat pouze manželův příjem (rodičovský příspěvek), nebo se posuzuje i výše mých příjmů?
Soud vychází ze zásady, že rodič by měl všem svým dětem zajistit podobnou životní úroveň. Samozřejmě přihlédne k tomu, že váš manžel má další vyživovací povinnost k dítěti ze současného manželství. Pokud jde o příjmy, nebude hodnotit příjmy vašeho manžela samostatně, ale bude s zabývat celkově jeho majetkovými poměry. Pro děti z předchozího vztahu nesmí být žádný rozdíl v tom, zda s dalším dítětem zůstal jejich otec na rodičovské dovolené, nebo zda chodí do práce a na rodičovské dovolené zůstanete vy. To by bylo zneužitelné a spousta otců by se tak mohla plnění vyživovací povinnosti vyhýbat. Důležitá je tedy životní úroveň povinného rodiče. Vliv na to nemá ani to, že případně došlo ke zúžení společného jmění manželů (povinného rodiče a jeho manžela/ky).
2. Dobry den, v pripade urceni vyzivneho obvykle pisete, ze se posuzuje prijem rodice s ditetem a prijem povinneho rodice. Jak je to v pripade, ze povinny rodic ma jiz novou rodinu, kde jeho novy partner (manzel/ka) ma vyrazne vyssi prijem? Posuzuje se i prijem noveho partnera? Jak se vubec stanovi vyse zivotni urovne – podle poctu TV, aut, bytu/domu, dovolenych u more? Co kdyz nekdo je konzumni typ a utraci hlavne za obleceni, kosmetiku a zabavu a protistrana spis investuje do domacnosti, vzdelani, vyletu do prirody? Prave probiha soud o urceni vyzivneho pro 2 nezletile deti, kde byvala manzelka jednoznacne \“tresta\“ manzela za to, ze se opet ozenil a ma dalsi dite s novou manzelkou (jeji vlastna slova) a protoze vi, ze nova manzelka ma vyssi prijem, tak pozaduje premrstene vyzivne. Muze opravdu soud vymerit vyzivne na deti povinnemu rodici i na zaklade vyse prijmu jeho noveho partnera? Pokud ano, neznamena to, ze je lepsi si nikdy nevzit partnera, ktery ma z predchazejicich manzelstvi nejake zavazky, prip. se radsi prihlasit na pracak a mit co nejnizsi prijem nebo se rozvest a zit na hromadce? Pripada mi to hodne diskriminujici, aby novy partner prispival na deti z predchazejicich manzelstvi (i kdyby treba dobrovolne chtel, tak by to nemelo byt soudne narizeno?!), v horsim pripade na byvalou manzelku… A dalsi dotaz: jak muze soud zjistit, ze nektery s rodicu si na cerno privydelava a tyto prijmy tudiz nejsou zohledneny?
Svou odpověď zahájím příkladem: Rodiče jsou rozvedeni, děti zůstaly ve výchově matky, otec má platit výživné. Otec si vydělává 10.000,- Kč čistého. Přesto do práce jezdí novým autem za třista tisíc, žije si v rodinném domku se saunou a bazénem, nejmodernější hi-fi soupravou a drahým nábytkem. Své dvě každoroční dovolené tráví střídavě v Thajsku a na Kanárských ostrovech. To vše díky tomu, že jeho manželka má příjem 90.000,- Kč čistého měsíčně. Bývalá manželka zatím doma živí obě děti ze svých 10.000,- Kč čistého a dvou tisíc výživného od bývalého manžela. Je to správné?
Uvedený příklad je určitě značně kontrastní, ale lze na něm ukázat, proč je třeba posuzovat i příjmy nového partnera rodiče (je jedno, jestli manžela nebo druha), který má platit výživné, resp. celkovou životní úroveň tohoto povinného rodiče. Pokud bychom přistoupili na to, že výživné bude vyměřováno jen z příjmu povinného rodiče, soud by vlastně schvaloval taktiku „já jsem se o sebe postaral (vzal jsem si bohatou manželku) a jak to bude s dětmi, o to se starat nemusím“.
Vezměte si to i z obráceného pohledu. Rozvedená manželka, která má ve výchově děti z předchozího manželství se znovu vdá a její manžel (nebo přítel, to je jedno) má mnohem vyšší příjmy než ona. Myslíte si, že ten nový manžel (přítel) může říct: „koupil jsem pro nás nový dům, ale nechci, aby ho užívaly tvoje děti, na dovolenou je také spolu nevezmeme a jestli chodí do školy ve starých rozdrbaných věcech je mi jedno“ ? Myslím, že takový vztah by asi dlouho nevydržel.
Pokud jde o otázku, jak se stanovuje výše životní úrovně, soud se většinou spokojí s potvrzením o výši příjmu povinného rodiče a jeho partnera. Pokud ale existují pochybnosti o tom, zda potvrzené příjmy odpovídají skutečnosti, zjišťuje se samozřejmě i majetek, vybavení domácnosti apod.
Jak soud zjistí, zda si někdo nevydělává na černo? Pokud mu to nikdo neřekne, tak se to nedoví. Pokud ale soud tuto informaci získá, má možnosti, jak si ji ověřit.
Sdílet na Facebooku |
|
Podobné články:
- None Found
Líbil se vám článek? Můžete nám napsat váš názor. Pokud vás zajímají problémy ostatních nebo se chcete zeptat na ten svůj, zkuste se podívat na stránky našeho fóra Otázek a odpovědí.
Komentáře
No comments yet.
Sorry, the comment form is closed at this time.