Soud při určení výživného počítal s vyšším, než skutečným platem – co s tím?
1. Dobrý den, zdravím poradnu, mám dotaz ohledně stanovení výše výživného na dvě deti15 + 13 let, dcera studující prvním rokem střední školu, syn školní docházka. před 3 měsíci jsem dostal výpověď od svého zaměstnavatele-dohodou, plat zhruba 8000 cistého měsíčně. Výživné mi soudkyně spočítala podle platu, který bych ůdajně dostávat mohl kdybych byl tzv. "hodný" tvrdil pracovnici ze sociálky. Mělo jít o výši platu /jestli se to v dnešní době dá platem vůbec nazvat/ asi 13 000 čistého – na který jsem nikdy nedosáh. Zajímalo by mne , prosím, jak může někdo z takovéto virtuální částky kalkulovat takové citlivé záležitosti. výše tohoto výživného už vlastně nabíhá od data, kdy jsem bez práce, mám omezené prostředky , podporu, společné dluhy s manželkou, na domácnost jsem se snažil doteď přispívat v rámci svých možností. Podotýkám, že jsem do té doby řádně přispíval na chod domácnosti, splácení dluhů, inkasa, potřeb dětí ap. Děkuji.
Při určení výše výživného vychází soud nejen ze skutečných příjmů rodiče, který má výživné platit, ale musí přitom hodnotit i jeho schopnosti, možnosti a majetkové poměry. Přihlédne přitom zejména k tomu, zda se nevzdal bezdůvodně výhodnějšího zaměstnání či jiné výdělečné činnosti nebo majetkového prospěchu nebo zda nepodstupuje nepřiměřená majetková rizika.
Ve vašem případě tedy zřejmě soud dospěl k závěru, že pokud byste chtěl, mohl byste získat výhodnější zaměstnání. Jestliže totiž někdo má vyživovací povinnost, musí se starat, aby ji plnil co nejlépe. Ten kdo má plnit vyživovací povinnost nemůže říci, že zůstane ve špatně placeném zaměstnání jenom proto že se mu tam líbí a že mu ty peníze stačí. Je totiž třeba, aby myslel i na vyživovanou osobu, nejčastěji tedy na dítě. Pokud tedy takový člověk má možnost získat lepší zaměstnání, musí změnit práci, aby mohl platit vyšší výživné, jestliže to potřeby vyživovaného dítěte vyžadují. Soud proto při zohlednění vaší pracovní kvalifikace (tedy jaké máte odborné vzdělání nebo čím jste vyučen), vašeho zdravotního stavu a možností dojíždění zjistí např. ze zpráv úřadu práce, zda pro vás není v dané lokalitě výhodnější zaměstnání. Pokud zjistí, že jsou pro vás lepší pracovní místa, vychází z toho, že byste si mohl vydělávat více, kdybyste chtěl. Záleží samozřejmě také na regionu, jiná je situace ve velkých městech a jiná na venkově nebo v pohraničí.
2. Dobrý den, můj bývalý manžel pracuje na živnostenský list a výživné na syna mi platí jak se mu hodí v poslední době spíše neplatí s tím, že nemá peníze. Jeho dluh narůstá. Movitý majetek nemá, bydlí u rodičů. Mám nějakou naději? Děkuji za odpověď. (16.12.2007)
I u podnikatele platí to, co je uvedeno výše. Každý, kdo má vyživovací povinnost, musí udělat vše proto, aby ji splnil. Jestliže tedy podnikatel má takové podnikatelské výsledky, že to neumožňuje výživné v dostatečné míře platit, musí buď změnit své podnikání nebo ho ukončit a nechat se zaměstnat s pravidelným příjmem. Nelze se vymlouvat na to, že se mi v podnikání nedaří a nebo že sice si vydělám málo, ale mě to stačí. Zkrátka si musím vydělat tolik, aby to stačilo i na výživné. Pokud toto podnikatel nepochopí, můžete podat trestní oznámení pro zanedbání povinné výživy. Ve vězení bude mít příležitost pracovat a tedy i platit výživné.
Obdobná pak je situace i u těch podnikatelů, kteří už několik let podnikají se ztrátou, ale přesto každý rok jezdí na dvě dovolené v autě za milion (není jejich, mají ho na leasing) a nechávají se vyživovat manželkou v její (manželčině) luxusní vile. Je sice smutné, že finanční orgány si nedokáží pohlídat takovéto „podnikatele“, ale pro placení výživného je důležité, aby děti měli stejnou životní úroveň jako jejich rodiče a tomu musí odpovídat i výživné.
Sdílet na Facebooku |
|
Podobné články:
- None Found
Líbil se vám článek? Můžete nám napsat váš názor. Pokud vás zajímají problémy ostatních nebo se chcete zeptat na ten svůj, zkuste se podívat na stránky našeho fóra Otázek a odpovědí.
Komentáře
No comments yet.
Sorry, the comment form is closed at this time.