Studuji vysokou školu a dostávám malé výživné – co mám dělat?
1. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat ohledně výživného. Už 4 roky studuji VŠ a otec na mne platí 1 200.-Kč měsíčně. Zajímalo by mne, jak mohu zažádat o zvýšení? Děkuji za odpověď
Vyživovací povinnost vašeho otce i nadále trvá. Pokud není ochoten se s vámi na zvýšení výživného dohodnout, musíte jej o zvýšení výživného žalovat. Žaloba se podává u okresního soudu, v jehož obvodě váš otec bydlí. Vzor najdete i na našich stránkách. takové žaloby
2. Rodiče se před časem rozvedli. Já bydlím s matkou, jsem zletilá, studuji VŠ. S otcem jsem se dohodla na výživném ve výši 2.500.- a pokud mám nějaké nečekané výdaje, bez problémů je mi ochoten peníze přidat. Matka je s touto částkou nespokojená a to vede k neustálým hádkám. Nutí mě, abych po otci požadovala alespoň 4.000.-, což mi přijde přehnané. Otec vydělává asi 25.000 hrubého. Odpovídá výživné 2.500.- tomuto jeho platu? Co je povinností matky mi hradit, když bydlím s ní?
Jak už jsme zde víckrát psali, nelze se dostatečně věrohodně vyjadřovat k otázkám konkrétní výše výživného. Ve vašem případě je třeba zvážit také to, zda váš otec má další vyživovací povinnosti, např. k jiným dětem nebo k manželce, která je bez příjmu, případně zda nemá další neobvyklé výdaje (např. na léky apod.). Pokud nemá další vyživovací povinnosti ani zvýšené výdaje, mohlo by pravděpodobně výživné být zhruba o 1.000 Kč vyšší (berte to jako hodně hrubý odhad). Na druhou stranu si ale zkuste spočítat, kolik vám váš otec zaplatí mimo uvedené výživné (sama jste uvedla, že bez problémů v případě potřeby platí).
Zkuste si to rozpočítat k běžnému výživnému a možná zjistíte, že ve skutečnosti platí více než matkou požadované 4.000 Kč. Také zvažte, zda opravdu potřebujete pravidelně vyšší výživné nebo zda se ze strany matky nejedná jen o snahu uškodit vaším prostřednictvím vašemu otci. Tím, že bydlíte s matkou, za vás matka hradí náklady na bydlení (nájem, teplo, elektřina atd.). Tyto výdaje by samozřejmě z větší části měla, i kdybyste s ní nežila. Dále by vám matka určitě měla přiměřeně přispívat i na vaše životní potřeby (stravování, oblékání, kultura) a studium, přičemž k úhradě tohoto samozřejmě musíte i vy použít všechny peníze, které máte od otce, případně ze státních dávek. Samozřejmě by pak bylo vůči rodičům slušné, pokud byste si vedle školy našla nějakou vhodnou brigádu, abyste si část svých výdajů hradila sama a jim tak finančně ulehčila.
3. je pravda, ze kdybych zalovala jednoho ze svych rodicu, bude trvat radove v letech nez bude urcena vyse vyzivneho? a je nejaky navod na vyber advokata? kdo uhradi naklady spojene s procesem? ja? a kolik je takovy soud priblizne stoji? dekuji
Délka řízení závisí mj. i na přetíženosti konkrétního soudu, některého to může být skončeno za tři měsíce, u jiného to může trvat třeba rok a půl. S výběrem advokáta neporadím, zkuste se poptat po svých známých, zda nemají s některým z místních advokátů zkušenosti. Pokud jde o náklady soudního řízení, ve věcech, týkajících se vyživovací povinnosti mezi rodiči a dětmi se neplatí žádný soudní poplatek. Pokud si ale vezmete advokáta, budete muset zaplatit jemu (řádově tisíce korun). Jestliže ale budete u soudu úspěšná, bude vám muset žalovaný nahradit i to, co jste advokátovi zaplatila. Pokud byste ale prohrála, musela byste hradit naopak vy náklady protistrany. Ten, kdo prohraje pak musí státu nahradit i další náklady vzniklé během řízení, např. odměnu znalce za vypracování posudku nebo náhradu svědečného, vyplaceného soudem svědkům.
4. Dobrý den. Jsem studentka 4.ročníku SŠ a po maturitě chci dále studovat na VŠ. Otec má soudem určeno mi platit 1000,- měsíčně. Poslední rozhodnutí je ale 10let staré a já bych si chtěla zažádat o zvýšení. Potřebovala bych poradit, zda je možné ještě nějaké roky doplatit nebo zda jako plnoletá jsem na doplacení ztratila nárok. Dále bych se chtěla zeptat od jaké doby mohu požadovat navýšení výživného. Zda kdybych podávala návrh teď v lednu 2008, bych mohla žádat zvýšení od září 2007. Žádost na soud mám sepsanou pouze nevím jaké jsou moje práva, které mohu v návrhu na zvýšení použít. Otec totiž nehodlá se mnou o ničem mluvit a dobrovolné navýšení výživného odmítl. Před pár lety si vzal do opatrovnictví další dítě z dětského domova, ale přitom o svoje dítě nemá zájem. Prosím Vás o radu. Děkuji předem
Za deset let se samozřejmě zvýšily vaše potřeby a je to důvodem ke změně výše výživného. Jestliže jste již zletilá, musíte svého otce žalovat sama. Výživné (týká se to pouze výživného pro dítě, ne jiných druhů výživného) můžete žádat za dobu až tří let zpětně před podáním obžaloby. Pokud tedy např. podáváte žalobu o určení nebo zvýšení výživného 5. prosince 2010, můžete žádat výživné za dobu nejdříve od 5. prosince 2007. To, že chcete, aby výživné bylo zvýšeno zpětně, musí být v žalobě výslovně uvedeno včetně termínu, od kterého má být výživné zvýšeno.
Sdílet na Facebooku |
|
Podobné články:
- None Found
Líbil se vám článek? Můžete nám napsat váš názor. Pokud vás zajímají problémy ostatních nebo se chcete zeptat na ten svůj, zkuste se podívat na stránky našeho fóra Otázek a odpovědí.
Komentáře
No comments yet.
Sorry, the comment form is closed at this time.